آخرین خبرهای هوانوردی:
شماره تماس:
    56 54 547 0912 
   
سفارش کالا

مشاوره رایگان درسی ....

حراج بازار آسمان
پشتیبانی
کانال رسمی...

مقالات هوانوردی
1395/06/10 14:52

آشنایی با پدر بویینگ 747 "جو ساتر"

 به نام خداوند بخشنده و مهربان

 

جو ساتر ملقب به پدر بویینگ 747 ، یک مهنس امریکایی در شرکت بویینگ بوده که در سال 1921 در سیاتل متولد شده است.

جو ساتر مدیر پروژه تیم طراحی هواپیمای غول پیکر بویینگ 747 بوده که وی به همراه تیمش باعث تحولی عظیم در صنعت هوانوردی شده اند. پس از تولید و ساخت هواپیما بویینگ 747 ، توانایی بشر برای ساخت هواپیماهای غول پیکر نیز بیشتر شد و پایه ای برای گسترش این صنعت زیبا و خاص بوده است. مجله معروف Smithsonian Air and Space جو ساتر را به عنوان پدر بویینگ 747 در تاریخ صنعت هوانوردی به ثبت رسانده است.

نکته جالب در زندگی جو ساتر محلی است که وی در آن متولد شده است ، محل زندگی جو ساتر در مجاورت شرکت هواپیماسازی بویینگ قرار داشته است و یکی از عواملی که باعث شد تا وی وارد صنعت هوانوردی شود نیز همین اتفاق بوده است. جو ساتر از تبار اسلوونیایی بوده که نام پدر او Franc Suhadolc می باشد. پدر ایشان برای کار در حوزه طلا و معدن به امریکا مهاجرت کرد و در نهایت جو ساتر در سال 1943 در سن 22 سالگی در رشته مهندسی حمل و نقل هوایی از دانشگاه واشنگتن با مدرک لیسانس فارغ التحصیل شد.

ساتر در سال 1940 در حین حضور در کلاس های آموزشی دانشگاه واشنگتن در شرکت هواپیماسازی بویینگ مشغول به کار شد ، در نهایت وی تبدیل شد به یکی از تاریخ سازان صنعت هوانوردی تحت لقب "پدر بویینگ 747".

گذشته از فعالیت در شرکت بویینگ ، وی در طول جنگ جهانی دوم به عنوان افسر برروی ناوشکن فعالیت کرده است.

ساتر در سال 2002 به عنوان دریافت کننده جایزه مشهور انجمن صنعت هوانوردی انتخاب شده و به عنوان یک مهندس مشاور فعالیت کرده است.

از اصلی ترین فعالیت ایشان طراحی هواپیماهای بویینگ بوده است ، وی در طول طراحی و ساخت به عنوان سرپرست و مسئول پروژه های ذیل فعالیت کرده است:

Boeing747

Boeing 747SP

Boeing 747-400

Boeing 747-8

جو ساتر در سن 95 سالگی ، 30 آگوست 2016 درگذشت.....    روحش شاد

جوایز دریافتی:

United States Medal of Technology (1985)
Daniel Guggenheim Medal (1990)
American Institute of Aeronautics and Astronautics Aircraft Award
Wright Brothers Memorial Trophy


کتاب 747: Creating the World's First Jumbo Jet and Other Adventures from a Life in Aviation

یکی دیگر از آثار ماندگار این مهندس گران قدر است.....

 

خلاصه نامه پدر بویینگ 747 به مدیر عامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران

جو ساتر، سرپرست تیم طراحی هواپیمای غول پیکر بوئینگ ۷۴۷، نامه ای را به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران فرستاده بود.وی در نامه ای خطاب به مدیرعامل و معاون فنی مهندسی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» نوشته بود که از توانایی های ایران ایر در نگهداری و به کارگیری هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ اس پی (مدل ویژه ۷۴۷) به وجد آمده و خوشحال است.وی که مدتی هم در ایران اقامت داشته، در بخش دیگری از نامه گفته است که ایران، کشوری زیبا با تاریخی خارق العاده و دارای مردمی بخشنده است

عکس هایی از Joe Sutter تجهیزات خلبانی - کتب هوانوردی - افزودنی شبیه ساز پرواز - افزونه شبیه ساز پرواز

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
برچسب ها :