آخرین خبرهای هوانوردی:
ثبت سفارش
سفارش کالا
    56 54 547 0912 
   
سفارش کالا

مشاوره رایگان درسی ....

کانال رسمی...

ضمانت محصولات هوانوردی
یک خرید عالی و فوق العاده به همراه یک ضمانت معتبر را با ما تجربه کنید. تمامی محصولات فروشگاه هوانوردی آسمان دارای ضمانت می باشند. فروشگاه هوانوردی آسمان در ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۸۴ به عنوان اولین و بزرگترین فروشگاه هوانوردی فعالیت خود را آغاز نمود.
آمار بازدیدکنندگان
اخبار هوانوردی
1395/05/14 12:30

اعتراض مسافران از تاخیر پرواز در کیش

به گزارش ایرنا ، صبح امروز مسافران پرواز 4005 زاگرس از کیش به مقصد اصفهان پس از سوار شدن به هواپیما با اعلام نقص فنی در سیستم هواپیما و تاخیر پرواز روبه رو شدند این در حالی بود که با توجه به گرمای شدید اجازه خروج مسافران از هواپیما داده نشد .
مسافران این پرواز پس از یک ساعت از هواپیما خارج و به سالن ترانزیت هدایت شدند؛ قرار بود این پرواز تا ساعت 13 به سمت مقصد حرکت کند که برای بار دوم با اعلام نقص فنی در ساعت 13 مسافران این پرواز از هواپیما خارج و روانه سالن ترانزیت شدند.
قرار است این هواپیما پس از رفع نقص فنی به سمت اصفهان پرواز کند.
پرواز 7045 کیش ایر نیز که قرار بود ساعت 14 و 30 دقیقه به مقصد تهران پرواز کند به دلیل نقص فنی در سیستم برق و کامپیوتر هواپیما پرواز نکرد ومسافران پس از یک ساعت از هواپیما خارج شدند که در نهایت این پرواز با تاخیر 4 و نیم ساعته به سمت مقصد حرکت کرد .
این در حالی بود که مسافران پس از یک ساعت در هواپیما به سالن ترانزیت هدایت شدند که به اعتراض شدید مسافران و دخالت پلیس فرودگاه منجر شد.
یکی از مسافران به خبرنگار ایرنا گفت: مسافران این پرواز به دلیل برخوردهای نامناسب و جوابگو نبودن مسئولان ایرلاین اعتراض کرده اند .
یکی از مسافرانی که بیشترین اعتراض را داشت توسط نیروی انتظامی فرودگاه به محلی دیگر هدایت شد.
تعدادی از مسافران این مسیر پروزای روز گذشته شکایتی همراه با امضای مسافران معترض خطاب به مدیر فروگاه کیش نوشتند وخواستار رسیدگی به این وضعیت شدند.
مسئولان ایرلاین ها این تاخیرها را در راستای رفع نقص فنی در سیستم و امنیت مسافران اعلام می کنند.
ماهانه 14 شرکت بیش از 35 هزار پرواز را در فرودگاه های کشور انجام می دهند و تاخیر پروازها یک روند عادی در پروازهای داخلی شده است .
براساس گزارش سازمان هواپیمایی کشوری، در اسفند ماه سال 1394 در مجموع 4 هزار و 364 پرواز از فرودگاه مهرآباد انجام شد که 2 هزار و 613 مورد آن با تاخیر بوده است. این نشان می دهد بیش از 50 درصد پروازهای پرترددترین فرودگاه کشور که سالانه بیش از 14 میلیون مسافر در آن پذیرش و اعزام می شود با تاخیر انجام شده است.
به طور میانگین ماهانه بیش از 35 هزار پرواز را 14 شرکت های هوایی در فرودگاه های کشور انجام می دهند و تاخیر پروازها یک روند عادی در پروازهای داخلی شده است هرچند که برخی از پروازهای خارجی نیز با تاخیر انجام می شود.
پیش از این مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه ها، شرکت ها و موسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری از تمام شرکت های هواپیمایی خواسته بود تا دستورالعمل ها و آیین نامه های حقوق مسافر را به دقت اجرا کنند و در راستای اجرایی شدن برنامه ها با مشارکت و تعامل حداکثری در این راستا گام بردارند.
مرتضی دهقان افزایش ایمنی و رضایتمندی مسافران همراه با ارتقای کمی و کیفی سطح خدمات را از اولویت های اصلی سازمان هواپیمایی کشوری برشمرد و از شرکت های هواپیمایی خواست نسبت به اجرای دقیق آیین نامه مذکور در نهادینه کردن حقوق مسافر تمام تلاش خود را به کار گیرند.
وی به مردم و شرکت های هواپیمایی اطمینان داد سازمان هواپیمایی کشوری بر حسن اجرای این دستورالعمل نظارت دارد و گزارش آن را به شورای عالی هواپیمایی کشور ارایه می کند.
دهقان افزود: خوشبختانه از زمان اجرایی شدن آیین نامه یعنی ۱۴ اردیبهشت ماه سال 1394 تاکنون میزان اعتراض و شکایت مسافران کاهش یافته و دستورالعمل ابلاغی توسط بسیاری از شرکت های هواپیمایی در حال اجرا است.
وی تدوین آیین نامه حقوق مسافر را گامی در راستای نهادینه کردن حقوق مسافر دانست و گفت: حقوق مسافر در بخش های مختلف در این آیین نامه مدنظر قرار گرفته، و چارچوب این آیین نامه بین المللی است و در بسیاری از کشورها اجرا می شود.
مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه ها، شرکت ها و موسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری افزود: این دستورالعمل شامل ۸ بخش از جمله نبود تبعیض در استفاده از امکانات حمل و نقل هوایی، ممانعت از سفر، ابطال پرواز، تاخیرات پرواز، تغییر مسیر اجباری توسط شرکت های هواپیمایی در طول پرواز، فقدان یا آسیب دیدگی جامه دان، مسافران توانخواه و شفاف سازی نرخ بلیت و خدمات هوایی است.
وی از هموطنان خواسته بود چنانچه نسبت به نحوه ارایه خدمات یا نقض قوانین، پاسخگو نبودن یا ضعف در ارایه خدمات شرکت های هواپیمایی اعتراضی دارند موضوع را به سازمان هواپیمایی کشوری اعلام تا بررسی و اقدام لازم انجام شود.
در حالی که پس از اجرایی شدن برجام(برنامه جامع اقدام مشترک) در خرید قطعات هواپیماها و پشتیبانی های مورد نیاز گشایش خوبی برای شرکت های هوایی حاصل شده، اما علت بیشتر تاخیر پروازها در فرودگاه های کشور به علت واردنشدن به موقع پروازها در فرودگاه مقصد بوده است.
براساس کنوانسیون بین المللی ورشو که در بیشتر کشورهای جهان اجرا می شود، اگر شرکت هواپیمایی با تاخیر پروازی خود موجب ضرر و زیان مسافری شود با شکایت مسافر به دادگاه، شرکت هواپیمایی مسوول خسارت بوده و معمولا حق و حقوق مسافران را در این زمینه شرکت هوایی ذیربط پرداخت می کند.
براساس این کنوانسیون بین المللی مسافران پس از پنج ساعت تاخیر حق دارند پروازشان را لغو و پول بلیت خود را به طور کامل از شرکت هوایی دریافت کنند. در حالی که در بسیاری از فرودگاه های کشور تاخیر پروازی به بیش از هفت تا هشت نیز رسیده ، اما برای پرداخت نکردن خسارت به مسافران، شرکت های هوایی پرواز خود لغو نکرده، بلکه تاکید می کنند مسافران همچنان در سالن فرودگاه منتظر بماند.
در صورت تاخیر پروازها به حدود دو ساعت، شرکت هوایی مکلف است امکاناتی مانند تماس تلفنی رایگان، پذیرایی مناسب، غذا و محل اسکان موقت را در اختیار مسافران خود قرار دهد.
برای رعایت حق و حقوق مسافران هوایی اردیبهشت ماه سال گذشته دستورالعمل رعایت حقوق مسافر در سه بخش حقوق مسافر هنگام پذیرش در فرودگاه، نرخ بلیت و حقوق مسافر در حین و بعد از پرواز توسط سازمان هواپیمای کشوری ابلاغ شد تا شرکت های هوایی به رعایت کامل حقوق مسافر مکلف شوند.
بر اساس دستورالعمل رعایت حقوق مسافران در صورت تاخیر پروازها نماینده شرکت هوایی موظف است با حضور به موقع در بین مسافران با احترام نسبت به اطلاع رسانی صحیح در خصوص دلایل تاخیر پروازها اقدام کند، در حالی که این ضرورت اقدام را در فرودگاه های کشور کمتر شاهد هستیم و معمولا مرکز اطلاعات فرودگاه بدون توضیح و با عذرخواهی تنها به اعلام تاخیر پرواز اکتفا می کند.
براساس این آیین نامه در صورت تاخیر بیش از یک ساعت و کمتر از دو ساعت شرکت های هوایی باید از مسافران پذیرایی کنند، مشروط به اینکه پذیرایی باعث افزایش زمان تاخیر پرواز نشود.
در تاخیر بیش از 2 تا 4 ساعت انجام پذیرایی مناسب با توجه به امکانات فرودگاهی، از جمله امکان برقراری ارتباط تلفنی برای اطلاع رسانی، تغییر پرواز در صورت درخواست مسافر، انجام اقدام های لازم برای اعزام با سایر شرکت های هواپیمایی در صورت درخواست مسافر و یا انتقال به مقصد نهایی از طریق مسیرهای جایگزین به غیر از مسیر درج شده در بلیت و پرداخت کامل وجه بلیت به مسافر در صورت انصراف مسافر توسط شرکت هوایی ذیربط ضروری است.
همچنین بر اساس این آیین نامه در تاخیر های بیش از 4 ساعت، شرکت هواپیمایی موظف به ارایه یک فقره بلیت مشابه با تخفیف 30 درصدی از لحاظ مسیر و کلاس پروازی به مسافران هستند.
هرچند که این آیین نامه براساس کنوانسیون های بین المللی تهیه شده است و شرکت های هوایی موظف به اجرای آن هستند، اما با تاخیرهای زیادی که در فرودگاه های کشور شاهد هستیم شرکت های هوایی آنچنان این دستورالعمل را رعایت نمی کنند و حقوق مسافران در این زمینه همواره نادیده گرفته شده است.
سازمان هواپیمایی کشوری هدف از ابلاغ و اجرای این آیین نامه را رعایت حق و حقوق مسفران هوایی اعلام کرده است، در حالی که تاخیر در پروازهای هوایی و اجرانشدن این آیین نامه در فرودگاه های کشور توسط شرکت هایی هوایی یک مساله عادی شده است.
در مقدمه این دستورالعمل تاکید شده است حقوق مسافر مجموعه ای از سیاست ها، دستورالعمل ها، استانداردها، ضوابط و مقرراتی است که الگوی رفتاری شرکت هواپیمایی و دست اندرکاران امور پروازی را تدوین می کند و هدف آن تضمین حقوق مادی و معنوی و رعایت شأن و منزلت مسافران در فرآیند مسافرت های هوایی است.
رعایت این مجموعه حمایتی بر اساس مفاد 5 قانون هواپیمایی کشوری و ماده 19 کنوانسیون ورشو و مصوبه قانونی 31 خرداد ماه 1354 برای کلیه شرکت های هواپیمایی الزامی است.
هدف از تدوین این دستور العمل ها ایجاد ارتباط متقابل بین مسافران و شرکت های هوایی است تا شرکت های هوایی هنگام سفر مسافران در مسیرهای مختلف داخلی و بین المللی خدمات مطلوبی به مسافران خود ارایه دهند.
کاهش تاخیر پروازهای هوایی، جلوگیری از ارایه خدمات نامناسب هوایی به مسافران، ارایه خدمات مطلوب فرودگاهی و هوایی به مسافران و رعایت حق و حقوق آنان از عمده وظایف شرکت های هوایی در این دستورالعمل اعلام شده است، در حالی که هم اکنون در تاخیر پروازها بسیاری از بندهای این آیین نامه نادیده گرفته می شود.
پرواز نکردن به موقع و محدودیت های مدیریت ترافیک هوایی از دلایل تاخیر پروازها در روزهای اخیر است. وقتی شرکتی پروازهای خود را در نخستین ساعات صبح با تاخیر آغاز می کند این تاخیر به پروازهای بعدی نیز سرایت کرده و مسافران در فرودگاه های مختلف سرگردان می شوند. 
اخبار هوانوردی - شبیه ساز پرواز - فروشگاه خلبانی - ​مستند هوانوردی - آموزش خلبانی​​​​​​​​

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
برچسب ها :