آخرین خبرهای هوانوردی:
ثبت سفارش
سفارش کالا
    56 54 547 0912 
   
سفارش کالا

مشاوره رایگان درسی ....

کانال رسمی...

ضمانت محصولات هوانوردی
یک خرید عالی و فوق العاده به همراه یک ضمانت معتبر را با ما تجربه کنید. تمامی محصولات فروشگاه هوانوردی آسمان دارای ضمانت می باشند. فروشگاه هوانوردی آسمان در ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۸۴ به عنوان اولین و بزرگترین فروشگاه هوانوردی فعالیت خود را آغاز نمود.
آمار بازدیدکنندگان
اخبار هوانوردی
1395/05/14 18:38

بوشهری‌ها به فرودگاه خود می‌بالند

یکی از فرودگاه‌های دوبانده و مجهز ایران در دل شهر بوشهر جای گرفته است. این فرودگاه مانند مردمان خون‌گرمش میزبان پروازهای متعدد داخلی، خارجی، عبوری و نظامی است اما به عقیده برخی وجود فرودگاه در قلب یک شهر علاوه بر آلودگی‌های صوتی و زیست محیطی، مخاطرات فراوانی را به همراه دارد اما گویی خاک این شهر هم میزبان خون‌گرمی برای این فرودگاه است.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، هنگامی که مسافران هوایی در فرودگاه بوشهر از هواپیما خارج می‌شوند بوی خاص دریا را احساس و استنشاق می‌کنند ولی دیری نمی‌پاید که با سیلی گرما و رطوبت هوا این حس رنگ و بوی خود را می‌بازد و ترمینال فرودگاه به پناهگاهی برای تقابل با گرما و رطوبت هوا تبدیل می‌شود اما طولی نمی‌کشد که مسافران خود را با شرایط آب و هوایی وقف می‌دهند.

در ترمینال فرودگاه بوشهر نخستین تصویری که به چشم هر مسافری می‌خورد صنایع دستی، بچه کوسه‌ها و ماهی‌های خاص این منطقه است که به روش «تاکسیدرمی» به نمایش درآمده‌اند.

ترمینال پروازهای داخلی این فرودگاه با وجود کوچک‌ بودن از امکانات مسافری خوبی بهره‌مند است.

نمازخانه، بانک، غرفه‌های سوغاتی، نمایندگی ایرلاین‌ها، آژانش خدمات مسافری، جایگاه تاکسی‌های مسافری، رستوران، سالن انتظار، اتاق مدیر ترمینال و جایگاه پلیس فرودگاه از جمله‌ بخش‌های این ترمینال که در نخستین نگاه به چشم‌ می‌خورد.

فرودگاه بوشهر در دل این شهر واقع شده است و از دو باند به طول ۴۴۰۰ متر و عرض ۴۵ متر به‌طور همزمان بهره می‌برد. در واقع شهر بوشهر از یک سو با فرودگاه و از سوی دیگر با سواحل خلیج فارس، سازمان بنادر و کشتیرانی و گمرک احاطه شده است.

فرودگاه این شهر روزانه میزبان دست‌کم 8 پرواز داخلی و پروازهای متعدد نظامی است البته امکان سفر به دبی هم در این فرودگاه وجود دارد. این فرودگاه 24 ساعته عملیاتی است و ظرفیت نشست و برخاست 8000 پرواز داخلی، 1200  پرواز خارجی و امکان اعزام و پذیرش 400 هزار مسافر در سال را دارد.

البته موقعیت استراتژیک این فرودگاه شرایط را به‌گونه‌ای رقم زده است که بیشترین حجم ترافیکی این فرودگاه به پروازهای نظامی و هلی‌کوپترهای نیروگاه‌ها و سکوهای نفتی اختصاص دارد این موضوع به دلیل دو بانده بودن فرودگاه خللی در جریان نشست و برخاست سایر هواپیماهای مسافری ایجاد نمی‌کند اما قطعا نیاز به مراقبان پرواز بی‌استرس و متخصصان دستگاه‌های کمک ناوبری را بیش از پیش پررنگ‌تر می‌کند.

خاک بوشهر مانند مردمانش بسیار خونگرم و مهمان‌نواز‌ است به طوری که بارها برای جابه‌جایی فرودگاه بوشهر اقدام شده اما تاکنون شرایط برای این انتقال فراهم نشده است. برخی از مناطق مسکونی این شهر نیز در اطراف فرودگاه بوشهر بنا شده‌اند که بهای این اراضی و مسکن‌های آن بسیار گران‌قیمت‌تر از سایر اراضی شهر است. در حقیقت بوشهری‌ها به این فرودگاه در دل شهر خود افتخار می‌کنند و می‌بالند.

البته احداث این منازل در حاشیه فرودگاه بوشهر منجر به رشد موانع غیرقانونی در سطوح پروازی شده است. به این معنا که فرودگاه با مشکل موانع مواجه است و موضوعات ایمنی، امنیت و پدافند غیرعامل در احداث این بناها رعایت نشده است.

به گفته مدیرکل فرودگاه‌های استان بوشهر، برای انتقال این فرودگاه به خارج از شهر به زمینی به مساحت ۱۲۰۰ هکتار نیاز است، این نیاز به سازمان منابع طبیعی منطقه پیشنهاد شد و آن‌ها نیز در ۲۵ کیلومتری شهر بوشهر زمینی به مساحت ۱۱۵۰ هکتار برای احداث فرودگاه جدید بوشهر اختصاص داده و فریز کرده‌اند. اما به خاطر ملاحظات ملی و محلی فعلا انتقال فرودگاه بوشهر به خارج از شهر مسکوت مانده است.

شهر بوشهر از زیباهای خاصی برخوردار است و یکی از جاذبه‌های آن سواحل زیبای خلیج فارس به شمار می‌آید. روزانه تعداد زیادی از صیادان منطقه به اسکله رفته و انواع ماهی‌ها و میگوها را صید می‌کنند و هنگام غروب در بازار میگوفروشان آن‌ها را عرضه می‌کنند و بسیاری از مسافران به این بازار سر می‌زنند.

در این بازار بوی تند ماهی و میگو پیچیده که برای اغلب مسافران نامطبوع است اما این بو برای صیادان به معنا گستراندن سفره نعمت‌های خدا در خانه‌ها و شهرشان است.

مسافران پس از خرید ماهی و میگو، آن‌ها را بسته بندی کرده و به بخش انتقال بار می‌سپارند. در واقع در این فصل بیشترین حجم ارسال و پست بار فرودگاه بوشهر به انتقال بسته‌های ماهی و میگو اختصاص دارد.

همچنین شهر بوشهر به دلیل واقع شدن در مناطق جنوبی ایران و سواحل خلیج فارس از موقعیت استراتژیک و سوق‌الجیشی خاصی برخوردار است. فرودگاه بوشهر هم به عنوان یکی از راه‌های ارتباطی مهم و امنیتی به به‌روزترین سیستم‌ها و دستگاه‌های کمک ناوبری دنیا و ایران مجهز است.

در فرودگاه بوشهر دستگاه ILS نصب شده است اما به دلیل وارسی پروازی نشدن، به بهره‌برداری نرسیده بود. به تازگی هواپیمای فلایت‌چک به این فرودگاه سفر کرده و سیستم‌های مختلف و دستگاه‌های کمک ناوبری این فرودگاه را وارسی کرد.

بنابراین، دستگاه کمک ناوبری ILS فرودگاه بوشهر در نیمه دوم مردادماه به بهره‌برداری ‌رسید و از این پس خلبانان به راحتی در شرایط نامناسب جوی هم می‌توانند نشست و برخاست کنند.
   
اخبار هوانوردی - شبیه ساز پرواز - فروشگاه خلبانی - ​مستند هوانوردی - آموزش خلبانی​​​​​​​​

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
برچسب ها :