آخرین خبرهای هوانوردی:
ثبت سفارش
سفارش کالا
    56 54 547 0912 
   
سفارش کالا

مشاوره رایگان درسی ....

کانال رسمی...

ضمانت محصولات هوانوردی
یک خرید عالی و فوق العاده به همراه یک ضمانت معتبر را با ما تجربه کنید. تمامی محصولات فروشگاه هوانوردی آسمان دارای ضمانت می باشند. فروشگاه هوانوردی آسمان در ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۸۴ به عنوان اولین و بزرگترین فروشگاه هوانوردی فعالیت خود را آغاز نمود.
آمار بازدیدکنندگان
اخبار هوانوردی
1395/07/14 16:32

لغو پروازها با وجود دستگاه کمک ناوبری در فرودگاه نوشهر

این فرودگاه با قدمتی بیش از 60 سال در زمینی به گستره حدود 58 هکتار و باندی به طول حدود 2 هزار و 150 متر درسال 1332 در نوشهر ساخته شد و اکنون قابلیت پذیرش نشست و برخاست هواپیماهای فوکر 100 و یا بدنه متوسط را دارد.
فرودگاه نوشهر یکی از قدیمی ترین فرودگاه های مازندران در 2 سال گذشته با صرف هزینه میلیاردی به این سیستم مجهز شد تا مردم منطقه دیگر شاهد لغو پروازها در شرائط نامساعد جوی نباشند اما به دلیل عدم کارایی این دستگاه در منطقه ، باعث لغو پروازها در آب و هوای ناپایدار می شود.
در حال حاضر تمامی روزهای هفته پرواز در مسیرهای رفت و برگشت نوشهر- اهواز و نوشهر - مشهد از طریق این فرودگاه برقرار است اما مهم ترین مشکلاتی که به نوعی هرازگاهی با نارضایتمندی مسافران و گردشگران این منطقه همراه بوده شرائط ناپایداری جوی و درپی آن لغو پروازها است.
چهارم مهرماه امسال به دلیل شرایط نامساعد جوی هواپیمای فوکر 100 پرواز شماره 604 مشهد - نوشهر پس از مدتی سرگردانی بر فراز فرودگاه نوشهر به خاطر عدم دید کافی خلبان برای نشستن مجبور به ترک این منطقه و فرود در فرودگاه مهرآباد تهران شد که این امر اعتراض مسافران این مسیر را در پی داشته است.
پی گیری های فراوانی از سال های پیش یعنی از سال 1384 زمان افزایش پروازها از سوی مسئولان استانی و محلی برای تجهیز این فرودگاه به سیتسم دستگاه کمک ناوبری با هدف پیشگیری از لغو پروازها انجام گرفت تا بلکه شاید این قصه پرغصه دیگر تکرار نشود و نگرانی و اضطراب مسافران و گردشگران ناشی از چنین اتفاقی کمتر شود.
سرانجام پی گیری ها برای نصیب سیستم ناوبری فرودگاه نوشهر در اسفند ماه سال 1393 نتیجه داد و در این زمان با حضور مدیرعامل وقت شرکت فرودگاه های ناوبری هواپیمایی ایران این فرودگاه به سیستم دستگاه کمک ناوبری (dvr ) با هدف افزایش ایمنی پروازها و جلوگیری از لغو پروازها در شرائط نامساعد جوی در این فرودگاه مجهز شد.
محمدعلی ایلخانی میزان اعتبار هزینه شده برای خریداری این دستگاه را حدود 400 هزار یورو اعلام کرده بود و گفت که حدود 10 میلیارد ریال نیز برای ساخت ابنیه آن صرف شده است ضمن آنکه این دستگاه سبب افزایش سطح ایمنی پروازها شده و از این پس کمتر شاهد لغو پروازها در این فرودگاه خواهیم بود.
در این میان شماری از کارشناسان و متخصصان شرکت فرودگاهای کشور نیز می گویند با اینکه با هواپیمای فلایت چک اقداماتی مانند بازرسی و کنترل عملکرد دستگاه کمک ناوبری در فرودگاه نوشهر انجام گرفت متاسفانه این سیستم درشرائط نامساعد جوی جوابگو نبوده است و این سیستم بیشتر کاربرد نزدیک شدن هواپیما ها را دارد.
فلایت چک پروازی یک الزام از طرف سازمان هواپیمایی کشوری است و بر اساس استانداردهای ایکائو و انکس 10 به صورت دوره ای هر شش ماه یک بار انجام می شود.
البته فرودگاه نوشهر با مشکلات خود ساخته دیگری نیز مانند ساخت و سازهای غیرمجاز اطراف آن که بیشتر ناشی از کوتاهی مسئولان دوره های گذشته بوده است ، دست به گریبان است و سرنوشت این فرودگاه به گونه ای رقم خورده که مشکلات موجود بر روند توسعه آن غالب شده است.
بنا به گفته مسئولان نوشهر، در سال 1385 سرمایه گذاری با دریافت مجوز قانونی از شهردار وقت چالوس اقدام به ساخت یک هتل بلند مرتبه در ضلع غربی این فرودگاه کرد که در پی آن باند غربی فرودگاه بلااستفاده شده است.
هم اکنون نشست و برخاست هواپیماها در ضلع شرقی این فرودگاه انجام می گیرد و به رغم پی گیری و وعده های مسئولان دوره های گذشته از جمله وزیر راه و شهرسازی دولت دهم و نیز استاندار وقت مازندران برای تخریب این هتل نتیجه نداد و همچنان این موانع وجود دارد.
اگرچه در دولت نهم طرح هایی مانند زمینه سازی برای بین المللی شدن فرودگاه نوشهر به دلیل برخورداری از موقعیت های ممتازی مانند واقع شدن در محدوده ساحلی و در پی آن ورود مسافران به ویژه گردشگران خارجی برای بهره مندی از مناطق دیدنی این خطه گردشگرپذیر مطرح و مصوب شد اما ضمن آنکه چنین اقدامی صورت نگرفت بلکه ساخت وسازهای فراوانی نیز در این دوره در اطراف این فرودگاه انجام گرفت.
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت هواپیمایی نفت ایران گفت : خط پروازی مسیر رفت و برگشت اهواز - نوشهر از تیرماه سال 1394برقرار شد ولی متاسفانه پس از مدت کوتاهی در ماههای مرداد ، شهریور و مهر سال گذشته به علت شرائط نامساعد جوی حدود هشت سورتی پرواز این مسیر لغو شد.
مهدی فلاحتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : نامطلوب بودن شرائط آب و هوایی و پایین بودن افق دید خلبان سبب می شود تا هواپیما نتواند به آسانی در فرودگاه نوشهر فرود آید و چنین اتفاقی ضمن آنکه برای مسافران استرس و اضطراب به وجود می آورد بلکه بنوعی خدمات شرکت های هواپیمایی را نیز زیر سئوال می برد.
وی گفت: این در حالی است که برنامه پروازی این شرکت در مسیر اهواز - رشت ( مرکز استان گیلان ) نیز ثبت شده است ولی کمتر شاهد لغو پروازها دراین مسیر هستیم .
وی اظهارداشت : اغلب مسافرانی که از طریق این خط پروازی به شهرهای ساحلی گردشگرپذیر غرب مازندران سفر می کنند مربوط به کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند عراق ، امارت ، کویت و حتی پاکستان هستند بنابراین چنین اتفاقی می تواند زمینه ساز ایجاد سرمایه گذاری های خارجی و درپی آن به رونق اقتصادی منطقه منجر شود.
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت هواپیمایی نفت ایران تاکید کرد که شرکت های هواپیمایی زمانی می توانند خدمات مطلوب به مسافران ارائه دهند که تمامی زیرساخت های آن برای پرواز آسان و بدون استرس برای مسافران فراهم شده باشد.
آمارهای موجود نشان می دهد که در سال جاری دستکم 45 هزار نفر گردشگر عراقی از طریق فرودگاه نوشهر وارد شهرهای ساحلی غرب مازندران شدند.
مدیرکل فرودگاه های مازندران گفت : دستگاه کمک ناوبری (dvr ) از سیستم های پیشرفته و از آخرین ورژن (نسخه ) جهانی برخوردار است ولی بنا به دلایلی از جمله وجود موانع موجود در پیرامون آن گاهی اوقات هنگام نشست و برخاست هواپیماها خطاهایی از خود نشان می دهد که باید تنظیم شود.
سعد الله وطن خواه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : به تازگی نیز عملیات فلایت چک به منظور کنترل کیفی این دستگاه در فرودگاه انجام گرفته است و امیدوارم با رفع موانع فرودگاه و درپی آن تنظیمات دستگاه بتوان تا حدودی از مشکلات نشست و برخاست هواپیماها در این فرودگاه جلوگیری کرد.
وی همچنین برای برچیدن موانع پروازی در ضلع غربی فرودگاه نوشهر خواستار همکاری و همگرایی بیشتر مسئولان استانی و محلی شد.
مدیرکل فرودگاه های مازندران گفت : ایمنی پروازها یکی از مهم ترین راهبرد شرکت مادر تخصصی فرودگاه های کشور است و بنابراین رفع موانع در ضلع غربی فرودگاه نوشهر برای نشست و برخاست آسان و ایمن هواپیماها ضروری است.
وی وجود حدود چهار هکتار زمین در حریم دستگاه کمک ناوبری متعلق به اشخاص حقیقی را از دیگر مشکلات موجود در فرودگاه نوشهر مطرح کرد و ادامه داد : دراین حوزه نیز اقدامات خوبی صورت گرفته و بزودی سعی می شود این اراضی نیز تملک شود.
مدیرکل فرودگاههای مازندران هرگونه ساخت و ساز در حریم فرودگاه نوشهر را اقدامی غیرقانونی دانست و تاکید کرد برابر قانون با افراد متخلف برخورد خواهد شد.
وطن خواه ابراز امیدواری کرد که با همگرایی ، همسویی و همبستگی خوبی که در میان مسئولان محلی و استانی از جمله فرماندار نوشهر و استاندار مازندران وجود دارد ، فرودگاه نوشهر به بهترین شکل ممکن برای رونق اقتصادی منطقه مورد استفاده قرار گیرد.
شهرهای ساحلی مازندران بویژه غرب این استان به دلیل برخورداری از مزیت های فراوان طبیعی در حوزه گردشگری نظیر در اختیار داشتن دریا ، جنگل ، کوه ، جلگه ، آبشارها ، چشمه های جوشان و آثار تاریخی از دیرباز تاکنون مقصد شمار زیادی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی بوده است به طوری که سالانه حدود 300 هزار گردشگر خارجی به این منطقه سفر می کنند.
هم اکنون در تمامی روزهای هفته خط پرواز در مسیرهای رفت و برگشت نوشهر - مشهد و نوشهر - اهواز در فرودگاه نوشهر برقراراست.
تجهیزات خلبانی - کتب هوانوردی - افزودنی شبیه ساز پرواز - افزونه شبیه ساز پرواز

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
برچسب ها :