آخرین خبرهای هوانوردی:
ثبت سفارش
سفارش کالا
    56 54 547 0912 
   
سفارش کالا

مشاوره رایگان درسی ....

کانال رسمی...

ضمانت محصولات هوانوردی
یک خرید عالی و فوق العاده به همراه یک ضمانت معتبر را با ما تجربه کنید. تمامی محصولات فروشگاه هوانوردی آسمان دارای ضمانت می باشند. فروشگاه هوانوردی آسمان در ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۸۴ به عنوان اولین و بزرگترین فروشگاه هوانوردی فعالیت خود را آغاز نمود.
آمار بازدیدکنندگان
اخبار هوانوردی
1395/10/20 21:15

تشریح کامل ماجرای کمک پدافند هوایی به هواپیمای قزاقستانی

به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، امیرسرتیپ دوم علیرضا الهامی روز دوشنبه درنشست خبری با حضورخبرنگاران و در پاسخ به اظهارنظر یک مقام مسوول در شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران اسناد مربوط به این کمک بشردوستانه از جمله شماره مسیر، تاریخ، زمان کشف، زمان محو، شماره پرواز، سرعت، ارتفاع و نوع هواپیما را اعلام کرد.
وی توضیح داد: این هواپیمای قزاقستانی بعد از خروج از مرزهای هوایی ایران و روی خلیج فارس مورد اخطار یک شناور نظامی بیگانه قرار گرفت ولی ازطرف خلبان پاسخی به اخطار این شناور داده نشد.
معاون عملیات قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) ادامه داد: بعد ازسه بار اخطار از سوی این شناورنظامی بیگانه و عدم پاسخ خلبان هواپیمای مسافربری قزاقستانی این قرارگاه پدافند هوایی در یک اقدامی بشر دوستانه این هواپیما را توسط رادار خلیج فارس به شناور یادشده معرفی کرد و نوع هواپیما، مبدا و مقصد آن را به شناور اطلاع داد که در نهایت آن شناور از رادار خلیج فارس تشکر کرد و هواپیما قزاقستانی نیز به مسیر خود ادامه داد.
امیرسرتیپ دوم الهامی با ارائه اسناد رسمی مکالمات ناو ائتلاف با رادار خلیج فارس جهت پرواز KAZ4751 (آلماتی به دبی) در مورخه ششم دی 1395 اضافه کرد: این ناو جنگی در ساعت 21 و 14 دقیقه به هواپیمای ناشناس در موقعیت 260811 شمال، 05557080 شرق، در ارتفاع 20 هزار و 600 پا با سمت حرکت 192 درجه اعلام می ‌کند که شما به ناوجنگی ائتلاف که در آب‌های بین‌المللی درحال فعالیت می‌باشد نزدیک شده‌اید. اطلاعات را تائید کرده و خودتان را معرفی کنید و این اخطار برای بار دوم در ساعت 21 و 15 دقیقه و 50 ثانیه با مشخصات جدید مجددا برای هواپیمای یادشده تکرار می‌شود.
وی افزود: همچنین رادار خلیج فارس در ساعت 21 و 16 دقیقه و 16 ثانیه به ناو جنگی اینطور اعلام می‌کند: ناو جنگی ائتلاف شما به پرواز تجاری با معرف قزاقستانی 4751 اخطار می‌ دهید که در ساعت 21 و 16 دقیقه 40 ثانیه ناو جنگی ائتلاف اعلام می‌ کند که صدا ضعیف و غیرقابل فهم است و خواستار تکرار آن می‌شود که این تکرار در ساعت 21 و 16 دقیقه و 48 ثانیه مجددا تکرار شده و ناو ائتلاف در ساعت 21 و 17 دقیقه و 5 ثانیه با دریافت این اطلاعات از رادار تشکر می‌کند.
معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) با بیان اینکه آنچه را که برادران ما در شرکت فرودگاه های کشور اعلام کردن مبنی بر اعلام وضعیت اضطراری هواپیمای قزاقستانی و نقص فنی آن هواپیما در آسمان ایران عنوان کردند درست نیست و ما هم چنین چیزی را اعلام نکردیم اظهار کرد: اسناد و مدارک هم ثابت می کند که چنین ادعایی نشده و ما فقط پاسخ آن اخطار را داریم تا خدای نکرده خطری برای آن هواپیما از سوی آن شناور نظامی بیگانه بوجود نیاید.
وی ادامه داد: پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی براساس ماموریتی که به آن ابلاغ شده وظیفه دارد پایش دقیق هوا فضایی کشور و به ویژه مرزهای هوایی را به صورت دائم و بدون وقفه انجام دهد که در این پایش مرزهای هوایی که قاعدتا و الزاما تا کیلومترها بیرون از مرزهای هوایی ادامه دارد و انجام می شود.
امیرسرتیپ دوم الهامی افزود: این قرارگاه پدافند هوایی با توجه به تجهیزات، امکانات، ابزار و سنسورهای که در اختیار دارد تمامی فعالیت های پروازی را بیرون از مرزهای کشور رصد می کند تا بتواند امینت لازم را برای فضای جمهوری اسلامی ایران به طور کامل و قاطع فراهم کند.
معاون عملیات قرارگاه پدافندهوایی خاتم الانبیاء(ص) درادامه در باره اخطارپدافند هوایی آجا به هواپیمای مسافربری فیلیپینی نیزگفت: این هواپیما هم که در حال طی مسیر خود به سمت یکی از کشورهای همسایه بود به دلیل نزدیک شدن به منطقه برگزاری رزمایش سراسری و مشترک ولایت هفت فقط با یک اخطار رادار پدافند هوایی مبنی بر اینکه فاصله ایمن را از مرزهای هوایی جمهوری اسلامی ایران حفظ کنند و از محدوده برگزاری این رزمایش خارج شود که خلبان آن هواپیما هم پذیرفت و با اصلاح مسیر خود از این منطقه دور شد و به سلامت در مقصد خود فرو آمد.
امیرسرتیپ دوم الهامی درادامه تاکید کرد: پدافند هوایی ارتش ماموریتش ایجاب می کند که همه اتفاقات عملیاتی و فعالیت های عملیاتی خود را ثبت و ضبط کند و تمامی موارد مربوط به موضوع هواپیمایی قزاقستانی آماده است و مستندات راداری، رسم مسیر، موقعیت های مختلف هواپیما، زمان خروجش از فضای ایران، در چه نقطه ای از جغرافیایی خلیج فارس مورد اخطار اول و دوم قرار گرفته به ویژه مکالمه پدافند با شناور نظامی موجود است و سی - دی این مکالمات و مستندات به طور کامل امروز(دوشنبه) به بخش کشوری ارسال می‌ کنیم.
معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی در ادامه تصریح کرد: اگر ما می‌گوییم پدافند هوایی باید در بخش ترانزیت هوایی نقش داشته باشد به واسطه حجم پروازهای مسافربری و الزامات تامین امنیت آنهاست که 3 برابر شدن استفاده پروازهای خارجی از فضای جمهوری اسلامی ایران به واسطه امنیتی است که از سوی پدافند ایجاد شده است از این روباید درصدی از حق ترانزیت هوایی به قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) داده شود.
اخبار هوانوردی - شبیه ساز پرواز - فروشگاه خلبانی - ​مستند هوانوردی - آموزش خلبانی​​​​​​​​​​

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
برچسب ها :