آخرین خبرهای هوانوردی:
شماره تماس:
    56 54 547 0912 
   
سفارش کالا

مشاوره رایگان درسی ....

حراج بازار آسمان
پشتیبانی
کانال رسمی...

مصاحبه مجله صنعت حمل ونقل

مصاحبه مجله صنعت حمل و نقل با مدیر عامل شرکت هوانوردی آسمان

شماره۳۰۳ - آبان ماه سال ۱۳۸۹

صفحه ۳۱


پرواز به هرکجا که می خواهید....

پرواز همواره یکی از آرزوهای دیرینه انسان ها بوده است. اما افراد بسیار کمی موفق می شوند تا با انتخاب رشته های مختلف هوانوردی و صرف هزینه های هنگفت به این آرزوی خود دست یابند.امروزه با طراحی نرم افزارهای پیشرفته و بهره گیری از تجهیزات نوین این امکان فراهم شده است تا علاقمندان به رشته خلبانی قادر باشند به کمک رایانه و نصب نرم افزارهای شبیه ساز پرواز به راحتی به هرکجای دنیا پرواز کنند و در فرودگاه مورد نظر خود فرود آیند. احسان ولی زاده دانشجوی رشته خلبانی با طراحی اولین نرم افزار شبیه ساز پرواز در ایران توانسته است این امکان را برای علاقمندان به ویژه جوانان ایجاد کند تا در فضای مجازی به پرواز درآیند و آرزوی دیرینه خود را محقق کنند. ولی زاده با تاسیس شرکت هوانوردی آسمان علاوه بر عرضه نرم افزار شبیه ساز پرواز و آموزش های لازم در این زمینه در برگزاری دوره های آموزشی ، تدریس خصوصی ، فروش کتب ، لوح های فشرده و تجهیزات هوانوردی نیز فعالیت دارد.گفتگوی خبرنگار ماهنامه را با احسان ولی زاده رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت هوانوردی آسمان می خوانید.

. چه عواملی شما را به سمت فعالیت در حوزه هوانوردی سوق داد؟

از کودکی مانند بسیاری از بچه ها به خلبانی و پرواز علاقمند بودم و هم اکنون نیز دانشجوی رشته خلبانی هستم. دوره آموزش های زمینی را در آموزشگاه دانش پژوهان ۱۱۰ گذراندم و دوره پروازها را نیز در دانشکده معراج  طی کردم. برحسب علاقه ایی که داشتم از سال ۸۴ با شبیه ساز پرواز آشنا شدم ، فضایی که همگی آن را دنیایی مجازی می دانند اما به جرات می توانم بگویم که دنیایی واقعی است.

. شبیه سازهای پرواز چه  ویژگی دارند؟

شبیه ساز پرواز برنامه ایی است که برای اولین بار توسط شرکت مایکروسافت طراحی و تولید شد.این برنامه مانند هواپیمای واقعی است که در اختیار کاربر قرار می گیرد. البته شماری از هواپیماها از نظر کابین داخل ناقص هستند و شرکت های مختلف با تولید نرم افزارهای گوناگون آن را برروی شبیه ساز اضافه  می کنند تا هواپیمایی که در اختیار کاربران قرار می گیرد از نظر کابین داخلی واقعی تر بشود. شرکت هایی مانند جاست فلایت ، سی ال اس ، فلایت وان و غیره برای این شبیه ساز امکاناتی را در بعد نرم افزار فراهم آوردند. یعنی سعی کردند محیط کابین را طبیعی تر کنند. شرکت های دیگری مانند سی اچ پرودایکت و سای تک نیز سعی کرده اند تا از بعد سخت افزاری شبیه ساز پرواز را ارتقاء دهند.

. فعالیت شما در چه حوزه ای ادامه پیدا کرد؟

شبیه ساز پرواز که ساخت شرکت مایکروسافت بود پایه اصلی برنامه من قرار گرفت. همانطور که می دانید هواپیماهایی که در داخل این شبیه ساز پرواز می کنند با نمانام  (برند) و نشان شرکت های خارجی هستند. داخل آن را دوباره طراحی کردیم و نام ایران ایر و ماهان را در آن درج کردیم. ما اولین شرکتی بودیم که نرم افزار شبیه ساز را در کشور تولید کردیم. از نرم افزار تولیدی ما استقبال خوبی شد. یکی از رسالت های ما این بود که دیگران هم تشویق شوند و وارد این حوزه بشوند. اکنون اگر اینترنت را جستجو کنید می بینید خیلی از افرادی که در گذشته جزو مشتریان ما بودند هم اکنون وبگاه هایی را در زمینه شبیه ساز پرواز راه اندازی کرده اند. بعد از طراحی این نرم افزار مجوز و تاییدیه آن را از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کردیم. چون این کار جدید و اولین نمونه آن در داخل کشور بود وزارت ارشاد بدون هیچ گونه اشکالی آن را تایید و ثبت کرد. در حال حاضر وبگاه شرکت نیز در وبگاه ساماندهی وزارت ارشاد ثبت شده است.

. مشتریان شما بیش تر از چه اقشاری هستند؟

ولی زاده: افراد علاقمند و بیشتر جوانان ، شرکت های هواپیمایی ، دانشجویان رشته خلبانی از مشتریان ما هستند. وقتی من این محصول را ساختم با دیدن جوانان علاقمند به این حوزه بیش تر کارم را گسترش دادم و فروشگاه لوازم و تجهیزات هوانوردی را تاسیس کردم. در این فروشگاه علاوه بر عرضه و نصب نرم افزار شبیه ساز ، لوازم خلبانی ، کتب و لوح های فشرده ی مربوط به این رشته را نیز به علاقمندان ارائه می کنیم. یوک ، پدال هواپیما و سامانه های ناوبری را نیز عرضه می کنیم. تمام این لوازم قابلیت اتصال به رایانه را دارند. بعد از مدتی فعالیت با برنامه "آیوااو" آشنا شدم. این برنامه پرواز تحت شبکه را فراهم می کند یعنی افراد از طریق اینترنت می توانند پروازهای شان را در هر فرودگاهی انجام دهند و می توانند حتی با دیگر پرواز کنندگان نیز ارتباط مستقیم برقرار کنند. این برنامه کاملا زنده و پویا است و می توانیم دیگر کاربرانی را که با شبیه ساز در حال پرواز هستند  مشاهده کنیم و به وسیله هدست با آن ها مکالمه واقعی انجام دهیم.

. در خصوص ایوا او و اهداف آن توضیح دهید؟

ایوا او سامانه ایی بین المللی است که خلبانان با شبیه ساز پرواز در همه جای دنیا در آن حضور دارند این سازمان غیرانتفاعی است و آن ها به هر کشور وبگاهی می دهند. اخذ این وبگاه مستلزم شرایطی است از جمله این شرایط باید حداقل ۲۵ نفر عضو فعال داشته باشیم که پس از معرفی ایوا او حدود ۸۰ نفر را وارد این سامانه کردیم. این سامانه یکی از بهترین برنامه هایی است که برای آموزش خلبانی وجود دارد. بعد از مکاتباتی که با این سازمان داشتیم توانستیم با معرفی مدیران شاخه کشور ایران را کسب کنیم. در اوایل سال ۸۹ دفتری را با عنوان " هوانوردی آسمان" تاسیس کردم که در شهرهای شیراز ، کرمان ، جزیره کیش ، ارومیه و مشهد نمایندگی دارد. در تهران هم ۳ نمایندگی داریم.

. حضور در نمایشگاه ایرشوی کیش را چگونه ارزیابی می کنید؟

فکر می کنم نمایشگاه امسال کارآمد و مناسب باشد. با توجه تحقیقاتی که انجام دادم متوجه شدم افراد بسیاری در آن حضور خواهند یافت. این نمایشگاه می تواند مجموعه ای از بهترین ها باشد و نیازهای افراد و شرکت های مختلف را برآورده سازد. با توجه به مدیریت توانایی که در برگزاری این نمایشگاه نقش دارد مطمئن هستم که در آینده نمایشگاه ایرشوی کیش می تواند در سطح بین المللی مطرح باشد.