آخرین خبرهای هوانوردی:
سفارش کالا
    56 54 547 0912 
   
سفارش کالا

مشاوره رایگان درسی ....

ثبت سفارش
کانال رسمی...

آمار بازدیدکنندگان
ضمانت محصولات هوانوردی
یک خرید عالی و فوق العاده به همراه یک ضمانت معتبر را با ما تجربه کنید. تمامی محصولات فروشگاه هوانوردی آسمان دارای ضمانت می باشند. فروشگاه هوانوردی آسمان در ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۸۴ به عنوان اولین و بزرگترین فروشگاه هوانوردی فعالیت خود را آغاز نمود.
آموزش خلبانی
1390/07/26 00:00

نیروهای وارده بر هواپیما

نیروهای وارده بر هواپیما:

به منظور قرار گرفتن یک هواپیما در آسمان چهار نیرو بر آن تاثیر می گذارد. نام این نیروهای آیرودینامیکی موارد ذیل می باشند:

Lift : نیروی بالا برنده
Weight: نیروی پایین آورنده
Thrust: نیروی جلوبرنده
Drag: نیروی اصطکاک

چنانچه یکی از این نیروها تاثیر خود را از روی هواپیما از دست بدهند ، هواپیمای مورد نظر دچار مشکل شده و ادامه پرواز غیر قابل ممکن خواهد بود.

آشنایی با نیروی Lift:

این نیرو همان نیروی بالا برنده در هواپیما می باشد. خلاف این نیرو ، نیروی وزن (پایین آورنده) می باشد.  زمانیکه مولکول های هوا در دور بال ها به گردش در می آیند ، نیرویی را تولید می کنند که سبب می شود  هواپیما بالا برود که به آن Lift می گویند. وجود موتور هواپیما و همچنین وجود بال های هواپیما رابطه مستقیمی با نیروی Lift دارند ، یعنی چنانچه یکی از این فاکتورهای مربوطه (بال - قسمت موتور) حذف گردد نیروی Lift به شدت کاهش می یابد و یا حذف می گردد.
زمانیکه هواپیما به سمت بالا و یا پایین پرواز می کند و همچنین عمل چرخش را انجام می دهد ، نیروی بالا برنده با قسمت عمودی هواپیما رابطه مستقیم دارد.
توجه شود برخی از افراد معتقد هستند به هنگام از کار افتادن موتورهای هواپیما از فلپ ها استفاده نمایند زیرا فلپ ها سبب می شوند نیروی بالابرنده افزایش پیدا کند که این موضوع صحیح می باشد. اما چنانچه ارتفاع هواپیما با میزان مسافت باقی مانده تا فرودگاه مورد نظر همخوانی نداشته باشد یعنی به عنوان مثال ارتفاع هواپیما کم باشد و فاصله زیاد ، استفاده از فلپ ها جهت بدست آوردن نیروی بالابرنده بیشتر امری است اشتباه زیرا میزان نیروی بالابرنده افزایش پیدا می کند اما سرعت هواپیما کاهش می یابد و از طرفی میزان مسافتی که هواپیما طی میکند نسبت به حالتی که خلبان از فلپ استفاده نکرده است بسیار کمتر می باشد و هواپیما به فرودگاه مورد نظر نخواهد رسید !!!

آشنایی با نیروی Weight:

این نیرو نیروی وزن نام دارد که همان نیروی جاذبه زمین می باشد. این نیرو در صورت حذف نیروهای جلوبرنده و بالا برنده هواپیما را به سمت زمین می کشاند. این نیرو مخالف نیروی Lift میباشد. آسیب رسیدن به بال هواپیما می تواند نیروی بالابرنده را حذف کند و نیروی وزن تاثیر شدیدی برروی هواپیما خواهد داشت و همانند یک تکه آهن هواپیما به سمت زمین کشیده خواهد شد.

آشنایی با نیروی Thrust:

نیروی Thrust همان نیروی جلوبرنده می باشد . این نیرو توسط موتورهای هواپیما بوجود می آید و زمانیکه خلبان دور موتور هواپیما را با استفاده از اهرم گاز Throttle افزایش می دهد میزان نیروی جلوبرنده افزایش می باشد و سرعت هواپیما نیز افزایش پیدا می کند. خلاف نیروی Thrust نیروی Drag می باشد.

آشنایی با نیروی Drag:

نیروی Drag همان نیروی اصطکاک می باشد. این نیرو تمایل دارد سرعت هواپیما را کاهش دهد. این نیرو از طریق وجود بدنه ، بال ها ، قسمت دم و هرگونه عامل بازدارنده مانند آنتن های رادیویی  و... بوجود می آید. به همین دلیل طراحی بدنه هواپیما و قرار گیری قسمت های دیگر مربوط به بدنه از اهمیت ویژه ایی برخوردار است.

کپی برداری مطلب با درج منبع(فروشگاه هوانوردی آسمان) بلامانع است.

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
برچسب ها :